Nya släpp Saint James släpper en årgångsrom från 2001 i klassisk agricole-stil. Endast 24 flaskor kommer till Sverige. Det berömda destilleriet på ön Martinique klär sig nu i svart för att framhäva det nya utseendet på sina Bruts de Fûts.
Denna årgångsrom signerad Cellar Master Marc Sassier hyllar ”Grands Crus” från Saint James. Valet av en svart flaska gjordes för att betona den skonsamma filtreringen, en garanti för att bevara alla smaker.
Detta är första numret i en serie om fyra utgåvor. Ephémères N°1 kommer att finnas i en begränsad upplaga om 3.500 flaskor. Romen är resultatet av en kontrollerad destillation av färskpressad sockerrörsjuice följt av långvarig lagring i 19 år, i en tropisk miljö.
Buteljering har självfallet gjorts direkt från fat utan påverkan som topping/sötning eller reduktion. Totalt upplagan är 3500 flaskor men det är bara 24 flaskor som får en webblansering 26 oktober.
• Saint James Les Ephémerès Millesime 2001 55,2% | SB-nr 41442, 1699 kr