Cocktail-trender Drinkar med paraply i må vara en rest från det förgångna för partysugna resenärer på Finlandsfärjor. Och åkte man utomlands var drinkarna några år tillbaka tekniska vidunder med pyrotekniska effekter. Nu gäller back-to-basics, avskalade recept med råvarorna i centrum och enkel presentation. Smakupplevelsen är viktigare än teatralt effektsökeri.
Men vi börjar med det extrema. För fyra år sedan serverade Langham Hotel i London en fantastisk skapelse. En drink med Zacapa 23-rom kom med en ballong fylld av parfymerad luft. Tanken var att åkalla molnskogarna i Guatemala där romen tillverkas. Ett skuggspel som kan verka långsökt. Medföljande handgjorda worry-figurer från Sydamerika kunde man dessutom ta med sig hem. Påhittet gav Artesian Bar första priset i Best Bar Awards och folk sökte sig dit för att bli slagna med häpnad.
Detta var en tid när man inte kunde få en helt vanlig drink utan att ett helt spektakel drogs igång. Smaken var något sekundärt, föreställningen tog över. Kolsyreis skapade dimridåer, sockervadd spanns i realtid över drinken. Nu råder en mer minimalistisk trend. En drink är en drink och bara kvaliteten är där blir kunden nöjd.
När vi nyligen besökte Artesian var scenen helt ny och fräsch. Den vågade menyn består av drinkar med endast två ingredienser. Less is more. Tanken är att ge den dominerande drycken utrymme att sjunga sin sång stimulerad och förstärkt av en noggrant vald katalysator som partner.
Tequila & Bitter Gourd är en sorts syrup gjord på bittergurka och drinken är delikat. Eller ta Michter’s bourbon & Pear. Baren processar perfekta Crassane-päron från Frankrike och gör en syrup som sedan smaksätter whiskeyn. Resultatet är en sorts Gimlet, fast ändå annorlunda.
– Vätskan talar för sig själv nu, säger barchef Anna Sebastian. Trenden med extravaganta ’servings’ var rätt på sin tid. Men cocktail-scenen måste utvecklas och vi välkomnar det enkla, avskalade, naturliga. Det här händer över hela världen just nu.
Som i New York där barchef Leo Robitschek på hotell Nomad blickar bakåt och söker det enkla, utan att för den skull göra enkla drinkar, det är bara dramatiken som försvinner:
– Vi jobbar med spädning just nu, och det är väldigt spännande. Den mest avskalade drinken heter Detox Retox som egentligen är en Old Fashioned-variant med tiki-smaker. Och istället för att röra drinken och därmed späda den tillsätter vi nedkylt kokosnötsvatten.
För Leo Robitschek handlar det inte främst om minimalism i presentationen utan mer om att fokusera på ingredienserna och laborera med smakuttrycket.
– Förr var sorgligt nog många cocktails överlastade med teknik och såg fantastiska ut men smakade mindre. Världen översköljer oss med valmöjligheter. Jag tror att folk längtar efter enkelhet. Vi har återvänt till hantverket att göra högklassiska cocktail utan konstigheter. Sanningen ligger i detaljerna. En vanlig Whiskey & Soda kan man varierar i det oändliga och skapa underverk med.