Södermalmsbaserade Stockholms Bränneri utökar sin alkoholfria Apéro-serie med nylanserade Apéro Rosso. En ekologisk nyhet inspirerad av Medelhavets aromatiserade viner med nyanserad smakprofil av plommon, körsbär och kryddiga örter.

Nya släpp Det hantverksdrivna ”bränneriet” på Södermalm fortsätter sin satsning på spännande alkoholfria alternativ.
Den nya utgåvan breddar producentens utbud av spritz- och aperitifprodukter.
Smaken lånar inspiration från klassisk röd vermouth och sydeuropeisk aperitivokultur. Receptet kretsar kring fruktiga toner av plommon och körsbär som vägs upp av frisk citrus.
För att ge drycken ett ordentligt djup har man tillsatt traditionella bitterskatter som gentiana, malört, vanilj, kakao och kamomillblomma, vilket skapar en kryddig och vuxen balans.
– Med Apéro Rosso erbjuder vi djup och komplexitet till dem som söker ett alkoholfritt val med smak och serveringar som nästan uteslutande varit förbehållet produkter med alkohol. Vi vill ge fler möjligheter till de som en eller alla gånger väljer bort alkohol att skåla in aperitivo-timmen, säger medgrundare Anna Wikner.
Denna alt-aperitivo avnjuts allra bäst ren på is med en skvätt sodavatten och en apelsinskiva, eller som smakrik bas i svalkande alkoholfria spritzar och drinkar.
Apéro Rosso finns i dagligvaruhandeln samt i 70-talet Systembolagsbutiker.
• Stockholms Bränneri Apéro Rosso 0,5% | SB-nr 19064, 75 kr (50 cl)
Rosso Highball
- 6 cl Apéro Rosso
- 2 cl färskpressad citronjuice
- 2 cl sockerlag
- sodavatten
Skaka Apéro Rosso, citronjuice och sockerlag i en shaker fylld med is. Dubbelsila i ett highballglas fyllt med is, toppa med sodavatten och garnera med apelsinklyfta.
Rosso Spritz
- 5 cl Apéro Rosso
- 5 cl alkoholfri prosecco
Blanda ingredienserna direkt i ett glas fyllt med is och garnera med apelsinklyfta.


