Gin-trenden drivs framåt av G&T-hysterin. Lokala tonic-sorter kombineras i all oändlighet med boutique-gin. Lika stark är hälsotrenden att välja alkoholfritt och förbli nykter men ändå kunna festa på med kompisarna. Hur funkar en 0,0%-ig G&T med alt-gin i botten? Riktigt bra visar det sig.
VIT SPRIT SOM VODKA och gin är de mest naturliga drinkbaserna. Vodkan ger cocktailen en ryggrad av stram alkohol, ginet bidrar med sin enbärston. Det mest självklara sammanhanget för en gin är tillsammans med tonicvatten i en G&T.
I pågående uppsving för alkoholfri alt-sprit är gin den kanske mest intressanta varianten. Just för att Gin & Tonic är så populärt. Och att alkoholfritt är hett i barsvängen är verkligen inget understatement.
Det är framförallt hälsotrenden som driver intresset för alkoholfria produkter. Vanligast framför bardisken är de hälsomedvetna gästerna följt av bilförare, gravida och de som faktiskt inte är sugna på att dricka alkohol.
– De flesta frågar efter alkoholfritt bubbel eller öl där man vet att standarden är hög, säger Sean Eden, Creative Director på Haymarket i Stockholm. När folk vill ha en alkoholfri drink är det oftast för att man vill slippa sockret.
Efterfrågan är redan stor och ökar stadigt. På barerna säljs mer 0,0%-öl än någonsin tidigare. Svenskarna är ju ett ölälskande folk och med den nya dealkoholiserade öl-boomen har ett nytt nyktert festande etablerat sig.

Daniel Estberger är bartender på Hell’s Kitchen:
– Det senaste året har jag provat på det alkoholfria alternativet. Vilket har fungerat väldigt bra. Det känns som att det har exploderat med fräscha alkoholfria alternativ. Vilket gör det mycket lättare. Förr erbjöds mest läsk eller någon trött blandning av juicer med lite sockerlag i.
Att kunna gå ut och ta en 0,0%-ig G&T som smakar som originalet vore en dröm. Både för gängets ”chaufför” och den som vill eller måste avstå alkohol. Den sliskiga colan är ett minne blott – om man inte ber att få den med alt-whisky eller alt-rom!
Vi är redan där! Visst, inget slår en himmelsk G&T gjord på en välvald riktig gin ihop med rätt tonic. Den matchningen är oslagbar. Men upplevelsen hamnar rätt nära. Och tänk på att utvecklingen av alt-gin-sorter bara börjat.
Den här marknaden är så pass stor att det finns utrymme för många nya spelare, på samma sätt som utbudet av lokala gin-sorter exploderat de senaste åren. Gordon’s har ju kommit med en alkoholfri version. Frågan är när kvalitetsikonen Hernö följer efter?