Diageo har fått bygglov för utbyggnad av Baileys produktionsanläggning i Nordirland som varje år producerar över 60 miljoner likörflaskor. Expansionen kommer att kosta 26 miljoner pund (360m kr).
Business Diageo påbörjar arbetet med utbyggnaden av Baileys globala produktionsanläggning i Mallusk, County Antrim, i början av 2024.
Godkännande från Antrim och Newtownabbey Borough Council kommer att möjliggöra för Diageo att förbättra anläggningens logistik och lagerhantering.
Fabriken i Mallusk fokuserar på den ursprungliga Baileys-varianten och inkluderar produktion, buteljering, etikettering och lagerhållning av produkten innan den distribueras till 150 länder världen över.
Anläggningen producerar över 60 miljoner flaskor Baileys varje år. Lesley Allen, platschef på Baileys, kommenterar satsningen:
– Vi är glada över byggnadsnämndens beslut att godkänna våra planer på att utöka vår anläggning i Mallusk. Utbyggnaden kommer att stödja lagring, leverans och distribution av råvaror och färdiga varor, och vi ser fram emot de möjligheter den kommer att skapa för oss.
Anläggningen i Mallusk är en av två globala produktionsplatser för Baileys. Den andra ligger på Nangor Road i Dublin, där fokuserar man på produktion och buteljering.
Enligt bygglovsansökan har företaget över 320 anställda på de tre anläggningarna i Nordirland och stödjer hundratals indirekta arbetstillfällen inom lokala leverantörskedjor. Utbyggnaden kommer att skapa 100 byggjobb och 30-35 tjänster efter färdigställandet, fortsätter Lesley Allen:
– Baileys bidrar avsevärt till den lokala ekonomin i Nordirland, och över 97% av vår produktion skickas ut över hela världen. Vi är övertygade om att den planerade utbyggnaden kommer att stödja Diageos bredare tillväxtstrategi och bygga vidare på den £40-miljonersinvestering vi gjorde när anläggningen öppnade 2003, samt de pågående investeringarna för att ytterligare utveckla anläggningen och Baileys-varumärket.
I sin bygglovsansökan indikerade Diageo att Mallusk-anläggningen ska vara koldioxidneutral före 2030. Anläggningen drivs redan helt av förnybar el och den föreslagna utbyggnaden kommer att inkludera solpaneler på taket.
I oktober förra året blev Baileys det största spritmärket som uppnådde B Corp-certifiering för sitt hållbarhetsarbete och föredömliga arbetsvillkor.
Tre av fyra chefer inom koncernen är kvinnliga. Som Baileys-anställd har man rätt till ett halvårs föräldraledighet. Passande med tanke på att merparten av konsumenterna är kvinnor. Baileys är världens bästsäljande likörmärke och sålde 8,8 miljoner nio-liters lådor år 2022.