Nu kommer den! Femte upplagan av Teelings Renaissance-serie landar på Systembolagets hyllor 25 mars i begränsad upplaga om 240 exklusiva flaskor. I år vankas en 18-åring lagrad på calvados-fat!
Nya släpp Renaissance-serien som presenterades 2019 är utformad för att fira den globala renässansen av irländsk whiskey. Femte tappning följer efter de hyllade fyra prisbelönta tidigare utgåvorna som vunnit guld vid både International Wine and Spirits Competition 2020 och Irish Whisky Masters 2020.
I den femte utgåvan har man återigen valt ut exceptionell whiskey lagrad på bourbonfat som flyttas till nya ek-kärl. Denna gång har slutlagringen skett på fat som tidigare innehållit Calvados från norra Frankrike.
Calvados framställs genom att man pressar äpplen från områdets ca 7 miljoner äppelträd som sedan jäses till en cider. Sedermera destilleras cidern i kolonnpanna eller pot still beroende på område och stil men det är alltid en blandning mellan några av de 800 olika äppelsorter (och ibland päron) som växer i området.
Det färdiga destillatet på drygt 70% lagras på mycket stora fat med högre syretillförsel för att dämpa fatkaraktären men även på mindre ekfat för högre intensitet.
De fat som används till slutlagringen av Teelings 18-åring kommer från väletablerade producenter i Calvadosområdet med hög klass på sina ekfat. Whiskyn släpps på Systembolaget 25 mars i en upplaga om 240 buteljer.
• Teeling Renaissance Series 5 Calvados Cask 18 år 46% | SB-nr 41111, 1399 kr