Whiskytipset Det här är en no-nonsense-whisky från ett destilleri som alldeles för få känner till. Jag kommer ihåg mitt första besök på Doune-fabriken i slutet av 1990-talet, då gentlemannen Ian MacMillan tog emot och visade sin juvel.
Detta underliga destilleri, inrymt i en imposant tegelbyggnad invid ’angry Teith’, forsen man utvinner el ur med turbiner. Från början byggt som bomullsspinneri 1785 men 1965 omgjort till whiskyfabrik.
I de gamla katedralerna där spinnmaskiner förr stod dröjer de där märkvärdiga faten med en vätska som närapå golvade mig som ung upptäcktsresande i whiskyns tjänst.
Estrarna går djupare än på många andra ställen, och för mig var det kärlek vid första supen. Häromveckan var jag där igen och fick se en helt ny sida av destillatet. Bara för att man kan har whiskymakarna slängt ner spriten i tequila-fat från Jalisco.
Juianne Fernadez som är blender på stället samlade på sig 12-årig whisky från ett gäng hogsheadfat som redan gått ett tag. Det märks på whiskyn som inte hunnit utveckla de där tyngre estrarna Deanston gjort sig ett namn på.
Här handlar det om mer ofärdig whisky som behövde en rejäl push i ny riktning. Mrs Fernandez hällde över sin maltblend i amerikanska ekfat som tidigare innehållit 100% agave-tequila av den fruktiga sorten.
– Mycket av min tid ägnar jag åt att utforska hur våra destillat formas i faten. Deanston är så underbart mångsidig. Det är fascinerande hur bra destillatet hanterar en myriad av olika fatmiljöer. Jag upptäckte hur Deanstons vaxiga citrus-karaktär samverkar intrikat med den fruktiga, gräsiga tequila-kvalitet som gjort agavedestillatet på den bergiga Jalisco-regionen som känt.
Hela 3 år har whiskyn fått umgås med det mexikanska nationaldestillatet i sina fat. En lång andra sittning kan tyckas. Tillräckligt lång för att mognadsfasen begynns på nytt.
Karaktären stöps om, whiskyn utvecklas i ny riktning. Tequila-vätskan i väggarna dras ut fort och ger maltwhiskyn en touch av agave, resten av tiden kultiveras Deanston-estrarna, konstitutionen ruckas en aning.
Julianne Fernandez är mycket nöjd med kombinationen. I förgrunden står destillatets honung och apelsinskalsångor med den patenterade vaxigheten som ger whiskyn sin krämiga textur.
– Jag hade förväntat mig att tequila-smaken skull dominera och sticka ut i smaken men så blev det inte. Agaven är följsam och lätt. Resultatet är en är stursk experimentell whisky i distinkt och typisk Deanston-stil.
Det här är en whisky som tequila-älskare kommer att ta till sina hjärtan. Whiskyn andas verkligen tequila men i smaken är det sötfruktig Deanston som styr och ställer innan tequila-fenolig beska krokar arm med eken och lägger ut en smarrig marmeladrostad finish.
Det är kul och det är gott men framförallt genomarbetad kvalitet på ett typisk Deanston-sätt. Den som en gång upptäckt tjusningen med Doune-destillatet bär med sig kärleken resten av livet. Det är sedan gammalt.
Deanston är känd för sin bedagade frukt med djupgående estrar som inte påminner om något annat destilleri i Skottland. Här får vi en variant på temat. Äkta äppelglädje som faktiskt påminner litegrann om Loch Lomonds speciella Inchmurrin-destillat med sin mix av fallfrukt och skosula.
Grejen med denna experimentella Deanston är förstås att whiskyn helt enkelt doftar tequila! I grunden en stor arom av äppel-MER och fläderblom med riviga mineraler centralt men i kanten jäst agavejos.
Men när man vet vilka fat det handlar om ropar alla i kör – TEQUILA! Om än bolstrad i skön sötma, runtom doftar det lockande av torkad aprikos och geléfigurer.
I munnen koncentrerade smaker av småcitrus och vingummin, en frisk fruktstart minsann, men efterhand djupnar smakerna på typiskt Deanston-manér. Halvvägs vävs tobak och fragrant läder in, sent adderas söt agave och äppelmarmelad.
Lång blommig eftersmak av sötaktig agave som är rostad och fenolig. Finishen bärs framåt av mineraler som kittlar skönt och möts upp av segsöt marmelad. Efterhand ljusnar allt i torkade äppelringar ihop med tequila-beska, där ekipaget stannar.
Smakresan är formidabelt genomförd. Citrusfrukten slår an tonen i början varpå Deanston djupnar i läder och söt agavejos för att i eftersmaken blir tequilafenolig samtidigt som saftig fruktbeska gör det gott. Ur-kommersiellt proffsjobb av Mrs Fernandez.
Styrkan på 52,5% inbjuder till vattning vilket förändrar positionerna och rullar ut en delvis ny whiskyupplevelse. I doften fortfarande massor av tequila-referenser men nu en mer sammansatt bedagad äppelklang, av den gammaldags charm som är Deanstons kännemärke.
Några droppar gör doften mer sansad och maltig samt oljigt fetare. Under äppelpaj och geléfigurer, ovan fuktig tobak och härligt agavemäskig. Munnen saftar på som förut men exiten är betydligt tuffare.
Det börjar i saftig småcitrusstil, strax luftig tobak/tequila-beska, halvvägs frodig äpplighet som blir syrligt kryddfrenetisk. I eftersmaken prickas tungan av gåpåig syra och riviga mineraler (efteråt värker gomseglet en aning). I basen äppel-lemonad och agavesötma, överallt tequila-fenoler med drag av sötlakrits som lyfter helheten.
Det här ingen vanlig leksak för veligt whiskyfolk. Utan en tar-inga-fångar power-Deanston för fullvuxna karlar och kvinnor. Som du bara ska ha, cheers!
Deanston 15 år Teaquila Cask Finish 52,5%
91p Doft 22/23, Smak 23/23, Exit 23/22, Balans 23/23 Utgåvan kommer till Systembolaget bara två månader efter den globala lanseringen i slutet av augusti. 13-årig whisky lagrad på 250-liters refill hogsheadfat har valts ut av blender Julieann Fernandez och tappats om på tequilafat av amerikansk ek gjord på 100% agavejos i bergiga Jalisco-provinsen. Efter drygt 24 månader har whiskyn buteljerats, 15 år gammal. Finns i beställningssortimentet sedan 16 oktober 2023. SB-nr 59015, 995 kr