
Reviews Finlaggan är här! Sveriges bästsäljande rökwhisky The Ileach får sällskap av en alkoholstarkare rökare. Båda är såklart singelmalter från rökön Islay men vilka som levererar vätskan är en väl bevarad hemlighet.
Producenten The Vintage Malt Whisky Company har bara gått ut med av maltkornet röks till minst 40 ppm. Så det är bara att börja gissa?
Frågar man upphovsmannen Andrew Crook vad det är i flaskan skakar han bara på huvudet och ler. Av förklarliga skäl föreligger ett ’non disclosure agreement’. Bolaget kommer aldrig bekräfta destilleriidentiteten.
Jag får dock veta att det inte är ett och samma destilleri i alla utgåvor under etiketten Finlaggan. Så flaskorna i serien har olika ursprung. Andrew Crook har haft ett nära samarbete med svenska Symposions Thomas Kuuttanen när Finlaggan Batch Strength tagits fram.
– Andrew är blendern som satt samman olika test-batcher som jag bedömt, förklarar Thomas Kuuttanen. Jag ville ha mer oomph i slutversionen så vi har under resans gång fått byta destilleri. Nu sitter whiskyn precis där jag vill ha den.
“Jag ville ha mer oomph i slutversionen så vi har under resans gång fått byta destilleri. Nu sitter whiskyn precis där jag vill ha den.” -Thomas Kuuttanen
Systembolaget gör en jättesatsning på denna kvalitetswhisky. Tiden är äntligen mogen att kunna sälja 50%-ig whisky i större volymer till folket.
Whiskyn är drygt 5 år och lagrad på fräscha 1st fill bourbon barrels. Finlaggan 50 (som den lär kallas i folkmun) är framtagen exklusivt för svenska marknaden, framhåller Thomas Kuuttanen:
– Till skillnad från andra whiskyregioner i Skottland anser jag att Islaywhisky är njutbar redan i ung ålder, ibland till och med bättre än äldre whisky. Dock kräver det att man gillar potent whisky, samt att man har tillgång till riktigt bra fat. För att backa upp bourbonfaten upptäckte vi att det krävdes lite krydda av äldre whisky lagrad i recharred-fat för att hitta rätt balans.
Att gå hela vägen och göra en tappning vid normal fatstyrka kring 58-59% hade inte gått med tanke på Systembolagets krav på kontinuitet. Det går ju inte att byta styrka mellan batcherna, konsumenten kräver viss förutsägbarhet, påpekar Thomas Kuuttanen:
– Från början var målsättningen att buteljera Finlaggan Batch Strength på en alkoholstyrka så nära naturlig fatstyrka som möjligt, men till vår förvåning visade prov efter prov att den perfekta balansen för denna whisky låg kring 50%. Som en bonus innebar den försiktiga nedspädningen att vi faktiskt lyckades pressa priset under den magiska gränsen på 400 kronor.
The Ileach kostar bara 312 kr men ligger ju på 40%. Starkare Finlaggan för 388 kr är med andra ord ett kap. Inte bara sett till siffrorna utan framförallt smakmässigt där nykomlingen slår utmanarna rejält utifrån både pris och styrka.
Nyhälld har Finlaggan en stor rökbolmande Islay-nos! Söt torvrök nedbäddad i fruktkola. Centralt fragrant ekfanér, samtidigt tuggummi-bubblig. En stunds vädring släpper fram en underbar odör av nyrostat kaffe.
Smaken är lugn och sötrökig. Ur startblocken knäckig savaräng, överallt torvrök. Efterhand stigande lägereldstoner. Som briserar i en brandrök-finish som är halvlång och sötaktig med kolasås. Det är som att dricka sötdopad kreosot.
Men vad är det för destilleri? Jag känner så väl igen manéren och förstår att det måste vara någon av de tre super-rökarna Islays sydkust.
I väntan på att insikten ska komma till mig skvätter jag lite vatten i glaset, kanske kan vattnet skingra sötman och uppenbara destilleri-signaturen?
Aromen tätnar med mer frukt. Tutti frutti åt Fanta Tropical-hållet. Runtom varm torvrök och söt salmiak, mitt i fetare hasselnötskräm.
Stor expanderande smak nu. Fruktkola med friska toner av grönt äppelskal möts av bolmande söt torvrök. Mot slutet sträv salmiak och bränd ved. Whiskyn stegrar sig och får energi.
Lång halvtorr eftersmak med bränd rökighet och salta kex. Under ljunghonung och fanér. Whiskyn stannar i en härlig segbeska och bränd sötma.
I munkänslan efteråt slår det mig plötsligt. Den där unika blomkålsröken åt kålsoppehållet som man bara kan få från dessa pannor.
Stället har levt sitt liv i skymundan och i alla tider levererat röksprit till blended-husen. Efter omstarten 1998 fick kult-rökaren för första gången chansen som singelmalt. Idag är destilleriet en lika stor stjärna som sina båda kollegor som alltid varit mer ryktbara.
“Med vattnet reser sig en vidunderlig sälle ur djupen. Whiskyn går upp i elitdivisionen med parallella rökskikt i munnen och en torrare segsöt rökbeska i eftersmaken.” -Henrik Aflodal
Finlaggan Batch Strength har två lägen. Man börjar såklart sippa som den är vid 50%. Då en lättdrucken instegs-Islay i cask strength-kategorin. Perfekt balanserad med uppenbara storsäljarkvaliteter, trots sin tuffa brandröksorti.
Med vattnet reser sig en vidunderlig sälle ur djupen. Whiskyn går upp i elitdivisionen med parallella rökskikt i munnen och en torrare segsöt rökbeska i eftersmaken. Whiskyn är fortfarande sådär charmigt rökgod men också avancerad på ett sätt som man får i högre åldrar.
Finlaggan är en rökwhisky med både kraft och stil som sitter helt rätt i svenska rökwhiskymunnar!