Nu utökar anrika sprithandlaren Grönstedt sitt sortiment med sin allra första äppelsprit. Med en VSOP-calvados från Pays d’Auge i Normandie på smidig 20 cl-plunta.

Nya släpp Traditionsrika Grönstedt förknippas av de flesta med sin klassiska cognac, men nu breddar man sin portfölj med ett friskt och ekologiskt äppeldestillat.
Klivet från druva till äpple känns naturligt då frukten har en så pass rotad plats i den inhemska mat- och dryckeskulturen, menar Jenny Roshage på Galatea:
– För oss handlar den här lanseringen om att visa att Grönstedts är större än en enskild destillattyp. Det handlar om samma syn på kvalitet och ursprung som alltid har präglat varumärket, men uttryckt genom en ny råvara. Det känns som ett naturligt nästa kapitel för Grönstedts
För att skapa en genuin produkt har man sökt sig till Pays d’Auge, det mest ansedda ursprungsområdet i franska Normandie.
Här växer frukten i en mineralrik lermark med inslag av flinta. Basen utgörs av en blandning från mellan tio och femton olika äppelsorter, bland annat Bisquet, Mettais, Rambault och Belloy des Ambres – vilket ger spriten en fin aromatisk koncentration och ett nyanserat djup.
Musten tillåts jäsa långsamt i fyra till sex veckor innan den dubbeldestilleras i traditionella kopparpannor. Därefter väntar minst fyra års lagring på franska ekfat innan vätskan buteljeras.
I glaset bjuds en gyllene bärnstensfärgad dryck med doft och smak av mogna äpplen, torkad frukt, mjuk fudge och en stram, välbalanserad fatstruktur med en lång och kryddig eftersmak.
• Grönstedts Calvados VSOP 40% | SB-nr 1578, 109 kr (20 cl)


