
Äldst & Dyrast & Bäst Den globala finalen i Hernö Gin Cocktail Awards 2023 samlade i dagarna tio internationella bartenders i Dala. Uppdraget var att skapa gin-cocktails på årets Hernö High Coast Terroir Gin.
Med fokus på naturupplevelser samt med inställningen kläder efter väder, utmanade tävlingen finalisterna att själva plocka ingredienser till sina cocktails under en vandring nära destilleriet. Taki Li från Bar Leone i Hong Kong lyckades bäst och kröntes till årets vinnare.
– Taki Li står som vinnare för sin imponerande teknik, sin kärleksfulla hyllning till äpplet och sin utsökta mix av asiatiska och svenska smaker, motiverar juryns ordförande Jon Hillgren från Hernö. Juryn i övrigt består av Samantha Burke, från Love Drinks i Storbritannien, Michael Sperling, ginexpert från Danmark, Emil Åreng, Facit Bar i Umeå.
På andra plats kom Samuel Falck, Facit Bar i Umeå, och på tredje plats Yvonne Chan, Argo i Hong Kong. Så här fick Taki Li ihop sin kreation:
– Min cocktail Ringo, som också är namnet på en äppelsort, är en förening av Sverige och Hong Kong. Med ingredienser från den svenska naturen har jag återskapat den traditionella söta efterrättssoppan gjord på äpplen som jag minns från min barndom och byggt min cocktail på den. Som personlig smaksättare hemifrån hade jag med mig ett pulver gjort på torkade saltade plommon. Ett lager av blåbärssockerlag med gin toppar min cocktail och som garnering har jag använt lingonkokta äppelkuber samt korianderblommor.
Nytt för i år är att Hernö bett varje deltagare ta med en egen ingrediens hemifrån till den cocktail de tävlar med.
– Ett sätt att ena en värld av smaker, menar Jon Hillgren.
Hernö Gin Cocktail Awards är ett led i företagets långsiktiga mål att stärka Höga Kusten som en internationell destination för ginskapande och ginupplevelser. I samband med den årliga lanseringen av Hernö High Coast Terroir Gin samlar man världens bartenderelit kring uppdraget att skapa cocktails med naturupplevelser, egenskördade ingredienser samt årets unika gin med smaker från växter handplockade i regionen.
– I år har vi hållit känslan av terroir närmare destilleriet än någonsin genom hela tävlingen. Deltagare och delegater har fått uppleva den vackra naturen i Dala under en vandring på lördagen då de själva plockat ingredienser till sina cocktails. De måltider som serverats under dagarna är skapade med fokus på lokala råvaror och hållbarhet, berättar Emma Edfors, vd på Hernö Gin. Den gin de tävlar med är också smaksatt med väldigt lokala örter och växter som är handplockade nära destilleriet.
Den globala finalen i Hernö Gin Cocktail Awards är sedan start ett friluftsevent med fokus på naturupplevelser i Höga Kusten, fortsätter Emma Edfors:
– Vi har hållit andan och bävat för regntunga skyar som hängt över lördagen i väderprognoserna i över en vecka. Men som det gamla ordspråket lyder: ”Det finns inget dåligt väder, det finns bara dåliga kläder”, och väderutmaningen har enat deltagarna i många sköna skratt.
Det som präglar Hernö Gin Cocktail Awards varje år utöver tävlingsmomentet är den öppna stämningen, kunskapsdelningen hos deltagarna och viljan att hjälpa varandra.
– Tävlingen är ett tillfälle att knyta vänskapsband över nationer och samlas kring ett gemensamt intresse för gin och gincocktails, konstaterar Emma Edfors.