
Nya släpp Jane är tillbaka! Alltså Johnnies sidekick Jane Walker. Premiären begicks i mars 2018 då Diageo släppte en variant av Black Label för att backa upp kvinnors rättigheter, vilket väckte en del uppståndelse i USA.
Nu rullar man vidare med ett Craftswomen-program för att lyfta fram kvinnliga blenders som ligger bakom en hel rad av Diageos produkter. Största märket Johnnie Walker görs av master blender Emma Walker och bourbonmärket Bulleit görs av blender Eboni Major. Kanadensiska Crown Royals master blender heter Joanna Scandella, Ron Zacapa blandas av Lorena Vasquez, Buchanan’s master blender heter Maureen Robinson. På amerikanska destilleriet Cascade Hollow basar Nicole Austin. Craftswoman-programmet innebär att man aktivt söker upp och stöttar kvinnor i dryckesindustrin.
Men tillbaka till Jane. Emma Walker har tagit vätskan från Cardhu till stor del, varumärkets hemvist i Skottland. Cardow Distillery som det hette från början formades av just en kvinna, Elizabeth Cumming. Enligt Emma Walker smakar den 10-åriga whiskyn ”fruktträdgård och vita persikor samt bakade äpplen och sötad grädde med en kvardröjande chokladig finish.”
– Jane Walker hedrar de kvinnor som sprängt gränser och format vår whisky, menar Emma Walker. Den här flaskan är ett utsökt exempel på vilka djup vi kan uppnå i smakerna tack vare vår otroliga fatreserv.
Emma Walker bekräftar också att Jane med sin återkomst kan betraktas som en del av standard-rangen. I form av limiterade utgåvor som periodvis ska återkomma.
I USA har Ebony Major skapat en ny Bulleit-whiskey kallad Blender’s Select. Utgåvan innehåller 3 av de 10 whiskystilar som används i den vanliga Bulleit-utgåvan. Enligt Ebony Major smakar whiskeyn ”vaniljstång, honung, torkad frukt och rostad ek samt har en sötaktig gräddig finish med fruktvinig dekadens.”
– Bulleit är en ’frontiers’-whiskey vilket betyder att vi hela tiden försöker bryta ny mark smakmässigt och konceptuellt, säger Ebony Major. Att få möjlighet att driva upp råginnehållet som vår whiskey är känd för ännu mer och skapa något helt nytt är en stor ära för mig. Första utgåvan i serien är fruktdriven och smakrik samt underbart komplex. Ungefär som jag själv är som person. Det är häftigt att tillåtas ta risker och flytta gränser tillsammans med andra modiga kvinnor!
LÄS MER: Jane Walker på marsch för kvinnors rätt
LÄS MER: Jane Walker Black Label hyllning till kvinnan
