
Reviews Kamet är en indisk whisky som hamnar någonstans mittemellan pionjären Amrut och ekvilibristen Paul John. Alla tre verkar i den nya indiska maltwhiskytraditionen och gör destillat som är svårslagna i en global kontext. Såklart hjälpta av det obarmhärtigt varma klimatet som givit ’speed maturing’ väldigt positiva konnotationer.
Kamet är inget mindre än ett nytt indiskt mirakel. Man får samma varma känsla i kroppen som när Amrut och senare Paul John dök upp på världswhiskyscenen 2004 respektive 2012. Kamet bjuder på estrar i kubik men också stora eksjok. Inte alls brötigt ”snabb-lagrat” utan balanserat med skotsk återhållsam feeling.
Sexig fruktsötma i nosen! Medelstor och äppelvinig till stilen med tropisk frukt på djupet åt päronglass-hållet. Ovanpå fullkornsbröd med solrosfrön och rostiga järntoner. Yummy!
Smaken bjuder på böljande estrar. Äpplen baddas med söta trattkantareller initialt. Strax mer tropiska frukttoner, mot slutet tuggummi-estrar med en rökelse-puff.
Härligt komplex och sansad smak trots frukt-pumpandet. Långa efterdyningar av juicy fruit och mango plus behaglig värme. Allting sitter där. Proportionerna är de rätta hela vägen.
En sorts Amrutsk återhållsamhet som imponerar men också med den intensitet i smakerna som Paul John besitter. Det bästa av två världar.
“Kamet är ett nytt indiskt mirakel. Man får samma varma känsla i kroppen som när Amrut och Paul John dök upp på whiskyscenen.”
Whiskyn har skapats av två stjärnblenders. Surrinder Kumar som har ett förflutet på Amrut sedan tre decennier tillbaka. Och Nancy Fraley från American Distilling Institute.
Rent praktiskt är Kamet ett joint venture-projekt med Piccadilly Distillery och hämtar sitt namn från Mount Kamet som är Indiens tredje högsta berg. Benchmark-whisky när man drog igång projektet var att göra en ”indisk Macallan”.

Whiskyn görs på sexradigt Himalaya-korn och kokas i pot stills. Whiskyn lagras såklart på ex-bourbon barrels och självfallet – när nu Macallan har nämnts – på spanska sherryfat.
Men det unika är att man innan buteljering också lagt över de sammanslagna delar i franska rödvinsfat. Och det är unikt för att vara en indisk maltwhisky.
Någon vattendroppe tar fram ännu mer ur whiskyn. Den blir ännu bättre. Rik doft av vita russin och vita druvor med fragrant ek i fonden och sega råttor samt peach melba på djupet. Efter några minuters vädring fetnar nosen och gräddkola stiger fram följt av halvruttnande fallfrukt = råläckert!
I munnen drar sega råttor igång direkt med geléfigurer och marmeladkulor i släptåg. Halvvägs lugnas fruktyran av torrare ektoner och lenare tobakslingor.
Mer lågmäld slingrande eftersmak nu. Smågodis och marmeladtjock sötma hålls på plats av kliande ek och en stigande molande värmeutveckling som skimrar av rökfragment. Det som börjar i glad frukt får tyngd av eken som ger whiskyn lagom svärta.
“Det som börjar i glad frukt får tyngd av eken som ger whiskyn lagom svärta. Kamet är helt enkelt fruktansvärt god – ett nytt indiskt favoritdestilleri!”
Vadan papegojan på etiketten? Kamet är, till skillnad från Amrut och Paul John som främst att gjorda för export, framförallt en lokal produkt. Som ska ge det brant stiga whiskyintresset däröver extra skjuts.
För varje indier är papegojan, i egenskap av en mytologisk varelse, en bärare av budskap och spådomar. Så när en papegoja uppenbarar sig i byarna omkring destilleriet i Kurukshetra ska händelsen uttolkas.
Kamet Single Malt har blivit en succé i indiska Goa trots priset på 2999 INR (ca 345 kr). Här i Sverige får vi betala 599 kr, vilket i sammanhanget är en spottstyver med tanke på vad man får. Kamet är helt enkelt fruktansvärt god – ett nytt indiskt favoritdestilleri!