Mackmyra fortsätter en stolt tradition genom att utmana whiskyvärldens traditionella normer samt en önskan att dela med sig av svenska smaker, hantverk och den svenska naturen utanför landets gränser. I linje med detta presenteras nu årets vårutgåva Björksav, en whisky och ett vårtecken lika tydligt som björkarnas lövsprickning.
Nya släpp Mackmyra lanserar årligen två nya limiterade utgåvor anpassade efter säsong, vilket har blivit en tradition i Sverige sedan 16 år. Säsongsutgåvorna har dessutom gjort destilleriet internationellt känt genom slutlagringen av whisky på fat mättade med smaker som ligger den svenska naturen nära.
I vårens utgåva har Mackmyra åter använt sig av det småskaliga vineriet Grythyttan och deras vin tillverkat av björksav, Björk, vilket resulterat i en ny klassisk hantverksmässig svensk whiskysmak redo för whiskyvärlden.
Grythyttans passionerade och hantverksmässigt exceptionella vinmakare Per och Ingunn skapar naturliga viner med omtanke och respekt för naturen och råvarorna. Precis som Mackmyra använder Grythyttan inga tillsatser utan endast naturens eget skafferi, då de är helt övertygade om att dessa ingredienser talar för sig själv.
– Björksav är den svenska våren presenterad i en whisky; fruktig och mjuk, syrlig med en fin sav-textur, lätt och balanserad, säger Angela D’Orazio, Master Blender Mackmyra.
Mackmyras säsongswhisky Björksav släpps i Systembolaget beställningssortiment. Totalt har 15 000 flaskor producerats. 30% av whiskyn har lagrats för bourbonfat, 24% på oloroso sherryfat, 8% på svenska ekfat. 18% har legat på en mix av mindre ”kryddfat”. 20% av whiskyn har slutlagrats i 1-4 år på björkvinsfat.
• Mackmyra Björksav 46,1% | SB-nr 50372, 599 kr