Whisky Weekly heter en ny podd/vodd med fokus på whiskynyheter. Tankarna att starta podden har funnits i över två år säger grundaren Daniel Speijer. Tillsammans med kollegan Iain Anderson är planen att släppa ett avsnitt varje vecka.

– Jag såg tidigt under tiden på WhiskyABC att det saknades sätt för whiskyintresserade att få nyheter på annat sätt än via artiklar och pressreleaser. Alla har inte intresse att leta på nätet eller scrolla långa Facebook-sidor för att läsa om vad som händer.
Tanken om att starta Whisky Weekly låg vilande under lång tid på grund av tidsbrist och tekniska hinder för att kunna hålla tillräckligt bra kvalitet. Inspelningen sker över internet med Daniel i Stockholm och Iain i Lotorp och det krävs både tid och resurser för att hålla en bra nivå. Nu finns både tiden och tekniken på plats, även om det kommer att komma uppgraderingar för att ytterligare höja kvaliteten säger Daniel Speijer
Ett inslag som inleder varje avsnitt är nyheter på Systembolaget där de vill ge fler än de allra mest inbitna whiskyälskarna möjlighet att upptäcka det som kommer på hyllorna och webben. Det kompletteras med andra nyheter i whiskybranschen både i Sverige och globalt. Man vill dock inte bli ett Aktuellt eller Rapport för whisky, utan trycker på att de gärna ger sina egna åsikter och att allt inte kommer handla om nyheter.
– När det kommer bra faktaartiklar, intervjuer eller något vi bara tycker är kul och intressant så kommer vi ta med det också.
Närmast kommer de båda från WhiskyABC där Daniel var med från starten och flertalet gånger gästat den populära Whiskypodden med Doktorn och Professorn. Tillsammans så har de skrivit mängder av artiklar, bevakat mässor och kanske viktigast, haft en massa kul ihop i whiskyvärlden. Både Daniel och Iain skriver numera här på The Spirits News.