fbpx
  • Om oss
  • Prenumerera
  • Annonsera
fredag 3 februari 2023
Inget resultat
Visa allt
The Spirits News
  • Login
  • Hem
    • Nyheter
    • Features
      • Krönikan
    • Nya släpp
      • Systembolaget
      • Travel retail
      • Världen
    • Reviews
      • Blindtestet
  • Whisky
    • Nyheter
    • Features
      • Krönikan
    • Nya släpp
      • Systembolaget
      • Travel retail
      • Världen
    • Reviews
      • Blindtestet
  • Rom & Brandy
    • Nyheter
    • Nya släpp
    • Reviews
  • Gin & Vodka
    • Nyheter
    • Nya släpp
  • Cigarr
  • Barliv
    • Nyheter
    • Drinkar
  • SB-nytt
  • Podcast
  • Hem
    • Nyheter
    • Features
      • Krönikan
    • Nya släpp
      • Systembolaget
      • Travel retail
      • Världen
    • Reviews
      • Blindtestet
  • Whisky
    • Nyheter
    • Features
      • Krönikan
    • Nya släpp
      • Systembolaget
      • Travel retail
      • Världen
    • Reviews
      • Blindtestet
  • Rom & Brandy
    • Nyheter
    • Nya släpp
    • Reviews
  • Gin & Vodka
    • Nyheter
    • Nya släpp
  • Cigarr
  • Barliv
    • Nyheter
    • Drinkar
  • SB-nytt
  • Podcast
Inget resultat
Visa allt
The Spirits News
Inget resultat
Visa allt
Hem Whisky Features Krönikan

Nya Zeeländsk whisky får sitt regelverk!

av Henrik Aflodal
19 augusti 2021

NYA ZEELAND MÅ VARA mest känt för sin fantastiska, och dramatiska, natur. Som lockar många filminspelningar.

Men landet har också whiskyproduktion. Man har dessutom hållit på ett tag. Faktiskt kokades de första sädesdestillaten redan på 1830-talet av skotska kolonisatörer.

Produktionen tog fart på den södra ön i Otago-regionen i småstäder som Dunedin, Oamaru och Gore. Och det gick bra, spriten flödade.

Dåtidens ruffa Kiwi-whisky blev helt enkelt en försäljningssuccé. Vilket irriterade de skotska bankirerna som var verksamma i landet.

Bankerna gick med på att finansiera bygget av landets järnvägsnät på 1870-talet om regeringen förbjöd all lokal whiskyproduktion.

Och där kunde historien om Kiwi-whisky ha slutat. Men hundra år senare luckrades regelverket upp.

På 1970-talet öppnade Willowbank i Dunedin. Seagram’s köpte destilleriet påföljande årtionde men släppte vidare ägandet till Foster’s, det världskända ölmärket. Som 1997 stängde stället.

Och det är Willowbank-whisky vi fått smutta på sedan dess. Rätt många fat återstod och har sipprat ut på marknaden genom åren framförallt via New Zeeland Whisky Collection. Bland deras 400 fat har det dykt upp 25- och 30-åringar.

Men nu vid ingången till 2020-talet kan öriket räkna in hela 19 destillerier som gör all sorts sprit. Dags att anta riktlinjer och definitioner alltså. Branschen behöver stadgas. Distilled Spirits Aotearoa heter branschorganisationen – aotearoa är maoriernas namn på landet.

Ett regelverk har satts på pränt för att definiera vad som utmärker den inhemska whiskytraditionen och sätta gränser för vad som kan kallas ”New Zeeland whisky”. Inte minst regleras hur etiketterna ska se ut och vilken info de ska innehålla.

Avsikten med ett reglemente är ju ytterst att vinna förtroende för sin regionala produkt och därmed sälja mer i takt med att alltfler vet vad man får i varje inköpt flaska.

De nya riktlinjerna hämtar inspiration från Europa och Skottland. Man skiljer på ’New Zeeland Single Malt Whisky’ och ’New Zeeland Whisky’.

– Vi upplever en renässans för whiskybranschen med många nya destillerier så att definiera kategorier är viktigt, säger Matthew Thomson, grundare av Thomson Whisky som ligger i Riverhead i nordvästra Auckland. Vi måste alla utgå från samma punkt, att få ett regelverk på plats i början av utvecklingskurvan är avgörande.

Thomson som också givit ut fat från Willowbank startade sitt destilleri 2014. Där görs både torvrökig och orökt maltwhisky som man planerar att sälja nationellt i alla provinser så småningom.

– Vi planerar att koppla på regionstänk när vårt lager uppnått mogen ålder och sälja Auckland-whisky, säger Matthew Thomson.

160 mil söder om Thomson på södra ön ligger Cardrona som har lanserat sin första singelmalt. Just Hatched kom 2018, och förra året släpptes Growing Wings. Precis som Thomson har Cardronas grundare Desiree Whitaker haft ett finger med i framtagandet av den nya whiskykoden:

– Vi har enats om en bra mix av europeiskt och amerikansk regelverk för vår Nya Zeeländska whisky. Vi har tagit de bästa bitarna och satt samman till en kod som passar oss.

Det är inte tillåtet att använda maltextrakt eller tillsätta andra ingredienser som sherry, vin, öl, honung, rökextrakt, sötningsmedel, kryddor eller träflis.

Däremot kan rök appliceras i produktionsprocessen samtidigt som man kan använda fat som exempelvis innehållit sherry, vin eller öl.

Stavningen av whisky i form av whiskey är tillåten. Koden har antagits av branschorganisationen och är ej lagstadgad ännu men målet är givetvis att regelverket ska lagfästas på sikt.

NEW ZEALAND WHISKY på Systembolaget finns i beställningssortimentet. Två blended whiskies med rötterna i Willowbanks whiskylager: 16-åriga Dunedin Doublewood samt 21-åriga High Wheeler.

Cardrona Distillery med grundaren Desiree Whitaker längst fram.

NEW ZEALAND WHISKY (som inkluderar vatted/blended maltwhisky, blended whisky, grainwhisky) skall definieras som…

  • Whiskyn ska vara mäskad, jäst, destillerad, lagrad och buteljerad på Nya Zeeland.
  • Blended/vatted maltwhisky får bara innehålla singelmalt från Nya Zeeland.
  • Blended whisky får bara innehålla maltwhisky och grainwhisky från Nya Zeeland.
  • Allt jäsbart socker måste extraheras från spannmål/säd, enzymer får tillsättas.
  • Färgning får ske för att uppnå konsistent färgsättning men då bara i form av karamell E150a.
  • Maximal destillationsstyrka är 94,8% alkohol så att destillatet fortfarande har arom och smak av råmaterialet samt den produktionsprocess som nyttjas.
  • Lagring ska ske i träfat på maximalt 700 liter i minst 2 år.
  • Förpackning och etikettering ska reflektera den yngsta ingående whiskyn med hänvisning till tiden som tillbringats i fat.
  • Whiskyn ska buteljeras vid minst 40% alkohol.
  • Uteslutande Nya Zeeländsk whisky definerat av dessa regler får kallas ”product of New Zealand”. Whisky importerad till och buteljerad i Nya Zeeland kan ej kallas ”New Zeeland Whisky”, ”Product of New Zeeland” eller ”Produced in New Zealand”.

NEW ZEALAND SINGLE MALT WHISKY ska definieras som…

  • Uteslutande gjord på 100% mältad spannmalt, vatten och jäst.
  • Görs whiskyn på annat än mältat korn måste grödan anges på framsidesetiketten, till exempel Single Malt Rye Whisky.
  • Whiskyn ska vara batch-destillerad i pot stills av koppar.
  • Mäskad, jäst, destillerad, lagrad och buteljerad i Nya Zeeland.
  • Destillerad på ett och samma destilleri.
  • Färgning får ske för att uppnå konsistent färgsättning men då bara i form av karamell E150a.
  • Enzymer får ej tillsättas förutom de som uppstår naturligt under tillverkningsprocessen.
  • Maximal destillationsstyrka är 94,8% alkohol så att destillatet fortfarande har arom och smak av råmaterialet samt den produktionsprocess som nyttjas.
  • Lagring ska ske i träfat på maximalt 700 liter i minst 2 år.
  • Whiskyn ska buteljeras vid minst 40% alkohol.

Prenumerera på nyhetsbrevet

Få dryckestips och info om nya släpp före alla andra. Kostnadsfritt nyhetsbrev fullmatat med inspirationsläsning om ädla destillat. För att du är värd riktigt goda smakupplevelser!

Senaste nytt

23-årig Pappy-whiskey gick för dryga halvmiljonen

Nyheter
fre 5:14

Tequila kör om amerikansk whiskey i USA

Nyheter
tor 12:14

Agitators smakbomb – med en alldeles egen rökighet

Reviews
ons 11:00

Gamla kornsorter skapar nya smaker i skotsk whisky

Nyheter
ons 5:50

Krönikan: Dags att nyktra till?

Krönikan
tis 5:34

Systembolagsnytt Februari 2023

Systembolagsnytt
lör 5:11

Nya Karuizawa gör copycat på originalet

Nyheter
fre 5:51

Så här gör Agitator för att få ut mer smak ur ekfaten

Nyheter
tor 5:56

Fira Irish Coffee-dagen med het favorit!

Drinkar
ons 14:07

John L.S. Grant firar halvsekel på Glenfarclas med 50-åring

Nya släpp
ons 5:57

Om oss

The Spirits News är en nyhetssajt om whisk(e)y, rom, brandy, gin, vodka. Vi bevakar den svenska spritscenen och rapporterar från spritvärlden i stort, senaste nytt och fördjupande features.
Vi berättar om nya släpp på Systembolaget och följer upp med recensioner och stora blindtester. Det allra bästa blir till dryckestips.
Slàinte! Cheers! ¡Salud! Santé! Skål!

Redaktionen

HENRIK AFLODAL
Chefredaktör & test-koordinator
0704-221416, henrik.aflodal@spiritsnews.se
CARL LÖNNDAHL
Analyschef & försäljning
0708-460716, carl.lonndahl@spiritsnews.se
ADRESS
The Spirits News
Eastmansvägen 8A
113 61 Stockholm

Följ oss

Instagram

  • ÄLDST & DYRAST & BÄST — Det slås rekord i bourbonvärlden också. Fast prisnivåerna är inte i närheten av vad folk är beredda att betala för gammal maltwhisky. Men drygt en halvmiljon kronor fick en samlare betala för en 23-årig Pappy Van Winkle i New York nyligen. Efter att budgivningen urartat.

https://spiritsnews.se/rekord-for-23-arig-pappy-whiskey/
  • TRENDER – Amerikanerna köper mer tequila än whiskey. Jo, du läser rätt. Jänkarna spenderar mer pengar på den mexikanska nationaldrycken än sin inhemska whiskey. Bara ledande spritkategori vodka är större men undersökningsföretaget IWSR spår att tequila under 2023 kommer att tjäna in mer dollar än vodkan!

https://spiritsnews.se/tequila-kor-om-whiskey-i-usa/
  • REVIEW – Nya Evidens smakar mycket. Något helt annat än Agitators storsäljare i lättare stil. "Whiskyn har en snyggt rökfärgad smak med diesel-vibe och rökt sidfläsk, och en förtrollande tropisk blommighet," menar Henrik Aflodal. Ett måste-köp för de inbitna fansen med andra ord.

https://spiritsnews.se/agitators-rokiga-smakbomb/
  • Om oss
  • Prenumerera
  • Annonsera
Inget resultat
Visa allt
  • Hem
    • Nyheter
    • Features
    • Krönikan
    • Nya släpp
    • Reviews
    • Blindtestet
  • Whisky
    • Nyheter
    • Features
    • Krönikan
    • Nya släpp
    • Reviews
    • Blindtestet
  • Rom & Brandy
    • Nyheter
    • Nya släpp
    • Reviews
  • Gin & Vodka
    • Nyheter
    • Nya släpp
  • Cigarr
  • Barliv
    • Nyheter
    • Drinkar
  • SB-nytt
  • Podcast

© 2020 Lönndahl & Aflodal Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
This website uses cookies. By continuing to use this website you are giving consent to cookies being used. Visit our Privacy and Cookie Policy.