
Nya destillerier Skottlands mest kända master blender Richard Paterson startar eget! The Dalmore-profilen allmänt kallad ”The Nose” i branschen ger sig in i Wolfcraig-projektet som drivs av trion Michael Lunn, John Moore och Jamie Lunn. Destilleriet ska byggas mitt i Skottland utanför Stirling.
Richard Paterson är blender i tredje generationen. Hans far och farfar ägnade sina arbetsliv åt att göra whisky så uppfostran måste ha varit optimal för att lyckas med denna annorlunda karriär. Och nu svävar hans ande över ett nytt whiskyprojekt.
– Jag ser verkligen fram emot att få engagera mig i Wolfcraig. Det är en möjlighet för mig att få utlopp för all den kunskap jag samlat på mig under 55 år i whiskybranschen. Glädjen är stor över att få skapa en ny exceptionell Highland-malt som kan avnjutas av kommande generationer världen över!
I mitten av september började Whyte & Mackays chefsblender trappa ner. Paterson är fortfarande huvudansvarig för The Dalmore men övriga destillerier som Jura, Fettercairn och Tamnavulin tas omhand av hans andreman Gregg Glass.
Detta gör att han får mer tid över att göra andra saker. Det som ligger på hans bord vad gäller Dalmore är annars att förbereda releasen av sex nya maltwhiskys under 2021 i kollektionen ”The Decades of the Dalmore.”
Wolfcraig lämnade nyligen in byggansökan för ett upplevelsecentrum utanför Stirling som ska hysa destilleri och en interaktiv familjevänlig besöksdel samt privata provningslokaler och en restaurang/bar.
Läget är perfekt mellan storstäderna Glasgow och Edinburgh. Första året hoppas man ta emot 90 000 besökare.
Teamet som konstruerar destilleriet är namnkunnigt. Arbetet leds av Alan Rutherford som varit produktionsdirektör på Diageo samt Iain Lochhead från Dewar och Ian Macmillan som närmast kommer från låglandsdestilleriet Bladnoch.
Bygget inleds våren 2021 och produktionen startar sommaren 2022. Wolfcraig planerar att göra upp till 1,5 miljoner liter sprit årligen och ska fokusera på maltwhisky men även göra andra spritdrycker.
Destilleriet beräknas kosta £15m att bygga och projektet väntas ge den lokala ekonomin en välkommen boost. Personalstyrkan uppgår nämligen till 50 personer.