
Nya släpp Lagom till julens festligheter släpper Plantation Rum årets femte Single Cask, denna gång en rom slutlagrad på fat från Linie Aquavit. Svenskarna dricker allt mer rom och när dryckesproducenten väljer att flörta med skandinaviska dryckestraditioner som kryddat brännvin kan romen ta plats på julbordet.
Detta 9-åriga fat med Fiji-rom färdas på en lång resa genom sjutton tidszoner för att utvecklas till färdig produkt. De första sju åren lagras romen på bourbonfat i Fiji och seglar därefter vidare mot sydvästra Frankrike, där den i sin tur lagras på ekfat i 18 månader.
Sedan avslutas lagringsprocessen med ytterligare sex månader på fat från Linie Aquavit under en seglats över ekvatorn. Resultatet är en exklusiv rom med inslag av kummin och eukalyptus.
– Plantation Rum är kända för att kombinera traditionella metoder med nya innovativa tekniker och smaker. Mötet mellan den norska aquaviten och romen från Fiji bevisar att de fortsätter tänka utanför boxen och vågar experimentera med oväntade inslag. Den som smakar får även ett kvitto på att det blir väldigt goda resultat, säger Hugo Simberg, brand manager på Spring Wine and Spirits.
Plantation Single Cask 2020 Fiji 9 år är limiterad och säljs under en begränsad period i Systembolagets tillfälliga sortiment med start 8 december. Styrkan är 48,6%. Antal flaskor är 552.
• Plantation Single Cask 2020: Fiji 9 år – Linie Aquavit cask 48,6% | SB-nr 40430, 899 kr


