Äldst & Dyrast & Bäst Det slås rekord i bourbonvärlden också. Fast prisnivåerna inte är i närheten av vad folk är beredda att betala för gammal maltwhisky.
Nyligen sålde Sotheby’s i New York en flaska gammal bourbon gjord av Stitzel-Weller i Louisville, KY. Det handlar om en 23-årig Pappy Van Winkle Family Reserve som klubbades för 52 000 USD.
Köpesumman på motsvarande 545 000 SEK är 17 gånger mer än flaskan såldes för i butik 2008. Och därmed ett rekord för just denna utgåva. Två samlare utkämpade en hård dust om den åtråvärda whiskeyn vilket trissade upp priset rejält.
Sammanlagt 14 Pappy-flaskor bjöds ut och såldes för totalt 396 250 USD. Individuella rekord sattes också för Pappy Van Winkle 15 år på $9375, samt 20 år på $27500.
De äldre Pappy-utgåvorna gjordes alltså av Stitzel-Weller som öppnade 4 maj 1935 och stängde igen i början av 1990-talet. Då flyttade Van Winkle-familjen produktionen till Ancient Age Distillery i Frankfort (dagens Buffalo Trace).