
Reviews Selected Swedes kallar Westerberg & Barkevall sin serie med svenska destillat. Man har gjort Box tidigare och nu är turen kommen till Agitator.
En trio med 20 cl-flaskor som saluförs i 719 exemplar för provsmakning. Tre Agitator-destillat får möta tre fattyper. Orökt maltwhisky lagd på 40-liters PX-fat. Rökig dito lagd på 40-litersfat som innehållit rökig Islay-whisky.
Men mest ovanligt är whisky gjord på fyra olika sädesslag lagrad på 200-liters bourbonfat. Det handlar om Agitators experiment med andra sädesslag än korn.
Här har man blandat i lika delar råg, havre, svartvete och korn. Ett koncept som destilleriet lanserade våren 2019. Så här smakar de fyra sädesslagen separerade!
Det är där vi börjar, med Four Grain-experimentet. Råvarunära men balanserad, kanske i sötaste laget. Ändå nyanserat parfymig/eterisk. Ung dock, en whisky för utforskande snarare än slentrianmässigt slödrickande.
Fragrant arom av parfymerat äppelschampo med bas av knäckig honung. Sötaktig fragrant smak av bröstkaramell och örtiga toner av tallbarr som spiller över i oljig torvrök. Lång lågmäld sorti som puttrar på med karamellsötma och söta tobaksrökiga toner.
Vatten punkterar aromen något som nu är kvistigt parfymerad men fortfarande sötstinn. Smaken är savande sötbelamrad och sädig men får halvvägs en aromatisk stegring med fanér och örtighet. Eftersmaken är parfym-eterisk och bröstkaramellputtrande.
Det här är kul att dricka, och visar vilken kapacitet Agitators pannor besitter. Ett sädesexperiment som lyckats.
Värre är det med PX-fatet fyllt med orökt whisky. Tappningen är som en dränkt katt. Sockerputtrande farinaktig nos som är aningen skogig med spritstick.
Sockerlagsmun med skoputs och kvistighet samt banal banansoppa mot slutet. Ungfruktig sopren avslutning. Med vatten frammanas det söta PX-vinet plus kaffesump.
Pedro Ximenéz-vinfat är farligt att leka med. Man måste använda det söta efterrättsvinet med måtta. Agitator dukar under helt och hållet. En lärdom: Lår spriten vara ifred, det blir i regel bäst så.
Tänk vad Islay-fat kan göra med en lätt maltwhisky som Agitator – klär på svensken äkta torvrökrock! Whiskyn är dock rätt ihålig vid 52,0%.
Liten doft av vitmögelost och ädelrötat vin med sockervadd och korinter i kulisserna. Rökbolmande smak som är sockerlagsren med citronsodastänk och bränd ved mot slutet innan whiskyn går ut i en sötsvällande eftersmak med enkel jodsötma. Lättdrucken men simpel.
Vattnad blir skapelsen Islay-tung och häftig. Distingerad torvrök a la Islay i nosen som bär spår av cigarrhumidor och insutten läderfåtölj.
I munnen bakad rök samtidigt som smaken är välgörande sötstinn med fragrant humidor och mot slutttampen torvrök i Islay-stil. Långsam enkel jodsoppig refräng med sockerlag och torvrök. En metamorfos grande!
Tanken med det senaste Swedes-släppet är att marknadsföra konceptet att ”göra egen Agitator-whisky!” Selected Casks kallas paketet där man sourcar destillaten från Agitators pannor.
Selected-gänget har fått vara med och designa sina egna rökfria och rökiga destillat. Som fatköparna kan välja att lägga ner på ny färsk ek, port- eller madeirafat samt självfallet sherry- och bourbonfat. Surfa in på Selected Malts hemsida och skaffa ditt eget Agitator-fat!