Nu tas Singleton of Dufftown in på hyllorna av Systembolaget. 18-åringen som kostar 699 kr är Sveriges mest prisvärda premium-maltwhisky. Redan innan finns Tailfire och Singleton 12 år i det ordinarie sortimentet.
Nya släpp Singleton är ett engelskt uttryck som betecknar något unikt enastående. Det kan man verkligen säga om Singleton of Dufftowns 18-åring som vunnit priser för sin smak flera år i rad.
Det är redaktionen på brittiska The Spirits Business som rankat whiskyn högst 2013-2015 i tävlingen The Scotch Whisky Masters.
Priset är dessutom lockande. Bara 699 kr vilket gör whiskyn till ett klipp, inte minst med tanke på smakprestandan som är mycket hög.
Destilleriet uppger att whiskyn smakar torkade aprikoser, vaniljfudge, kanel, honung, macadamianötter och pomerans. Ingen rök såklart, Dufftown är ju en rökfri maltwhisky.
Förpackningen har också uppdaterats och blivit lite mer djärv och distinkt. Tillsammans med den prisvinnande designbyrån DesignBridge har Diageo tagit fram en lyxig design med koppardetaljer. Kvar är såklart Singleton of Dufftowns klassiska lax-emblem som en slags kvalitetsgarant.
– Vi tar nu de första stegen mot att omdefiniera Single Malt Whisky, säger Nimisha Pruthi, global marknadschef för Diageo. Branschen måste skaka av sig bilden av ”gammelmansdryck” och istället öppna dörrarna för en ny generation av whiskykonsumenter. Den nya designen signalerar ett första steg i en spännande ny riktning med mer modern look som mer rättvist speglar vårt etos som är rakt-på-sak och karismatiskt.
Den 18-åriga Dufftown-malten finns i 159 Systembolagsbutiker.
• Singleton of Duifftown 18 år 40% | SB-nr 11838, 699 kr