KRÄFTOR KRÄVA DESSA drycker, röt Albert Engström inför 1922 års folkomröstning om rusdrycksförbud. Konstnären fick 150 riksdaler för att designa en affisch med sig själv där han påtalade att ”Du måste avstå från kräftor om du icke röstar NEJ den 27 augusti”.
Engström utnyttjade kräftsäsongen för att frammana ett folkligt nej till det totalförbud som amerikanerna drabbades av två år innan. I sammanhanget ska det påpekas att summan räckte till 33 liter brännvin då vilket säkert kom till pass när de rödbrosiga skaldjuren dukades upp.
Traditionen att dricka starkt till kräftor upprätthålls med eftertryck i vårt avlånga land. Förvisso är det få som själva lägger tinor i sjöar och åar längre. 1907 kom kräftpesten till Mälaren och Hjälmaren varpå våra inhemska kräftbestånd slogs ut.
Så det vi idag äter är oftast turkiska, kinesiska och amerikanska kräftor. Färdigkokt och fryst. Men misströsta icke. De utländska kräftdjuren piffas enkelt upp genom att koka om lagen med en skvätt öl och ett gäng dillkronor.
Faktiskt ett måste för brännvinsälskaren. Det är just dilltonen som behövs som brygga för att skaldjuren ska konnekta ordentligt till brännvinet, som ju ofta innehåller dill.
För att gå på kräftkalas utan brännvin är en halvmesyr. Det blir en halv upplevelse, inte minst för att man vänder ryggen åt en institutionell tradition som en gång var så stark att den kunde bilda opinion i rusdrycksfrågan.
Den som gillar att dricka starkt i andra sammanhang skall alltså falla in i ledet och smutta på välvalda starkvaror som det anstår en svensk!
Fast vad passar till? Jo, de ädla kräldjuren är rätt kräsna. Inte vad som helst går ihop med den söta mjälla tonen av skaldjur i dillspad.
Vi rådbråkade vår erfarenhet av starkt till skaldjur här på redaktionen. Och satte ihop en favorit-låda med snaps till borde funka bra till kräftor.
I högsätet såklart dill-akvavit. Den ursprungliga akvavit-traditionen formulerad av danskarna. Varur svenskarna anammade kummin/fänkålspåret. Och norrmännen fastnade för fatlagring i sherrytunnor.
Vi slängde också in den nya tidens fläder-varianter och några välvalda citrus-varianter. Självklart stoppade vi in några blanka vodkor som referens.
Som helhet föll testet väl ut. Merparten av sorterna funkar finfint till ångande nykokta kräftor. Podiet intas av trenne sinsemellan väsensskilda snapsar.
Självklar etta är kräftrikets kung – Aalborg Dild. En akvavit som går all-in på dilltemat. Allt sitter som det ska i smakkombinationerna. Att lämna den danska dillsnapstraditionen därhän när man firar kräftkalas är otänkbart. Dild ska vara med, och stå för första supen.
Lika fantastisk men från ett helt annat håll är norrmännens stolthet Gammel Opland. En akvavit som legat på ekfat i över 2 år. Brännvinet står stadigt på kumminbas men har med både citrus och såklart dill. Den som vill luta sig tillbaka och posera som konnässör gör bäst i att ställa fram en Opland på bordet.
Sista podium-platsen tar svenska Läckö. En slottakvavit sprungen ur svensk tradition med kummin, fänkål, dill och därtill sherry. Smakerna smälter verkligen samman med kräfttonerna på ett utsökt sätt.
Modernare nubbar levererar också. Stjärnkrögare Norströms citrusorienterade snaps tar sig likt Läckö under skinnet på kräftorna och bjuder på en riktig gourmet-upplevelse.
Klassikern Hallands Fläder transformeras också på ett vidunderligt vis och blir ett lyxåk i kombination med skaldjur. En vuxnare smak-kombo bjuder Aalborgs världskändis Jubilæums Akvavit på som dansar en orientalisk dans med kräftdjuren, nya spännande smaker serveras.
För den som föredrar enkla rena smaker kan en ren vodka vara lösningen. Som Vanlig Vodka, fast här smaksatt med lime. Serverad iskall ger den måltiden är citrus-fräschör som inga av de kryddade brännvinssorterna kommer i närheten av.
Och om du vill ha ren vodka i glaset är det faktiskt Absolut som bäst backar upp kräfttonerna och dessutom bränner som en vodka ska göra.
Vill man att akvavitan ska dominera är det Saltö och svenskklassikern O.P. som gäller. Den förra bjuder på mintig lakrits-fräschör och den senare låter kummin-stilen ta ton på ett strävt brännvinsaktigt sätt. På samma sätt brakar Snälleröds Mäskdrängen på, fast med anis som tema. Den intas väl kyld.
Så plocka ihop en handfull sorter med sinsemellan olika karaktärer så förvandlas kräftkalaset till en infallsrik provning med oanat smakfyrverkeri. Skål!
Kräftor i brännvinslag
- 6-8 dl kräftlag från förpackningen
- 33 cl IPA-öl
- 6-8 dillkronor
- 1-3 dl vatten
- 1-2 dl valfritt kryddat brännvin
- ev 4-6 tsk socker + salt
Koka upp lagen med öl och dillkronor. Låt koka i 10 min, därpå låt svalna till rumstemperatur. Späd med vatten för att balansera ölbeskan, tillsätt socker för att mjuka upp ytterligare. Smaka av med salt för att framhäva kräftsmaken. Späd med brännvin i proportionerna: 4 delar lag / 1 del brännvin. Lägg i kräftorna i lagen och låt stå kallt i minst 6 timmar för att smakerna ska sätta sig.
TEST: Bästa snaps till kräftorna
Blindtest av 17 sorters kryddat brännvin samt vodka tillsammans med kräftor. Dryckerna testades i slumpvis ordning. Det är smakkombinationen mellan sprit och mat som bedöms, alltså hur väl drycken fungerar ihop med kokta kräftor i dill-lag. Skalan är 1 till 5, från dåligt till världsklass.
4,25/5p Aalborg Dild Akvavit 38%
Världsklass Vilken fräsch smak av dillkrona! Rund och behaglig smakupplevelse som framhäver skaldjurskaraktären. I eftersmaken distinkt kräftton samtidigt som brännvinet bränner lagom mycket i bakgrunden = perfekt brännande känsla. Aalborg Dild är kräftrikets kung!
Aalborg Dild importeras av Arcus. Kryddning: dill. SB-nr 86566, 259 kr
4,25/5p Gammel Opland Aquavit 41,5%
Världsklass Kvalificerad lyxig smakupplevelse, en riktig överklass-kombo för dryckesfantaster! Rik sötaktig kumminsmak med en släng dillkrona som förhöjs av eterisk ek i form av mintvibbar. Vidare krämig anis som villigt blandar sig med en fet skaldjurston med mintig fräschör. Laidback akvavit man intar i kupa vid rumstemperatur och verkligen njuter av tillsammans med kräftdjuren!
Gammel Opland produceras av Arcus, finns i boxen Norsk Aquavit. Kryddning: kummin, citrus, dill; fatlagrad 26-28 mån. SB-nr 70624, 349 kr
4/5p Läckö Slottsaquavit 38%
Suverän Rik lyxig smak av kummin med dillfrö som gror men växer ut så småningom. Smaken är lång och samtidigt mjäll/krämig i texturen. I eftersmaken smörig söt kräftlag med påtaglig skaldjurston. Brännvinet bränner på bra i botten och värmer fint. En klass-akvavit som lyfts ytterligare ett snäpp av skaldjuren!
Läckö produceras av Altia, finns även i boxen Svenska Nubbar. Kryddning: dillfrö, kummin, fänkål, korianderfrö, sherry. SB-nr 33, 209 kr
3,75/5p Krögarsnaps Henrik Norström 37,5%
Suverän Konverserande snaps. Krämiga dilltoner från maten i starten med citronsaftigt brännvin som tar på en gräddig sötma från skaldjuren. Runda feta sötaktiga toner av dillkräftlag växer ut i eftersmaken. En gourmet-snaps till kräftor som är rätt komplex!
Henrik Norström produceras av Arcus, finns i boxen Krögarsnaps. Kryddning: pors, verbena-citrus, citronskal. SB-nr 86603, 249 kr (10×5 cl)
3,75/5p Hallands Fläder Brännvin 38%
Suverän Faktiskt whisky-lik sötma! Rund med smekande honungstema där kräft/dill-lagen kommer fram mer allteftersom. Samtidigt lång böljande smak av rivigt brännvin som inte alls är besvärande. Kanske lite för dominant fruktbrännvinston, kräftorna trycks ner en aning. Som helhet är kombon frisk och smaskig!
Hallands produceras av Altia, finns även i boxen Svenska Nubbar. Kryddning: fläderblom, enbär, kanel, kummin. SB-nr 7, 259 kr
3,5/5p Aalborg Jubilæums Akvavit 40%
Mycket bra Tuff och spännande kombo. Sträv orientalisk smak påminnande om spiskummin med inslag av rosmarin och förstås dill. Lång honungsljum eftersmak där vanlig kummin ökar i styrka ihop med kräftspadet. Vänligt sinnad symbios som rullar ut en elegant smakupplevelse!
Aalborg Jubilæums importeras av Arcus. Kryddning: koriander, dill, fänkål. SB-nr 178, 255 kr
3,25/5p Vanlig Vodka Lime 37,5%
Mycket bra Frisk grön lime-ton dominerar. Söta kräfttoner slipper igenom i eftersmaken som också är varmfodrad. Pigg vodka med distinkt anslag. Måste drickas iskall direkt från frysen.
Vanlig Vodka togs ursprungligen fram av Svensk Vodka i Motala men görs idag i Frankrike på uppdrag av Arcus. Råvaran är vete och vodkan är kolonndestillerad. Denna spcialare är smaksatt med lime-arom. SB-nr 361, 219 kr
3,25/5p Saltö Akvavit 38%
Mycket bra Kräftorna transformerar denna traditionella akvavit till något helt annat. Fina lagrade toner åt sherryhållet mixas med lätta mintkyssar som rullar ut en eftersmak av kylande mynta åt lakritshållet. Rimmar faktiskt bra med kräftor även om brännvinet dominerar vilket dock kräldjuren inte har något emot. Motståndslöst att suga i sig spadet under skalet ånyo…
Saltö produceras av Saturnus, finns i boxen Skärgårdssnapsar. Kryddning: kummin, fänkål, pors. SB-nr 80, 149 kr (35 cl)
3,25/5p O.P. Anderson Aquavit 40%
Mycket bra Halvtorr stram brännvinsaktig smakupplevelse som i sammanhanget upplevs som elegant. Har en fin akvavitkaraktär där kummin dominerar. Akvavitan låter inte kräftorna komma till tals men det funkar och det är det viktigaste. Dessutom värmer brännvinet länge efteråt. Helt enkelt en svensk klassiker som måhända även Albert Engström avnöjt till flodkräftor på sin tid!
O.P. produceras av Altia, finns även i boxen Svenska Nubbar. Kryddning: kummin, anis, fänkål. SB-nr 42, 284 kr
3,25/5p Snälleröds Mäskdrängens Akvavit 40%
Mycket bra Ren lätt smak som är väldigt anis-söt. Anisen tar över i eftersmaken, kräftorna får uppförsbacke. Ändå friskt och bra för den som gillar traditionell snaps. Intas förslagsvis kall, serverad direkt ur kylskåpet.
Mäskdrängen produceras av Arcus, finns i boxen Snälleröds Ekologiska Snapsar. Kryddning: kummin. SB-nr 184, 130 kr (5×5 cl)
2,5/5p Absolut Vodka 40%
Bra Rund sötaktig fänkålskänsla hos vodkan där också kräftsmaken framhävs. Eftersmaken är brännande vilket är bra. Skönt sam-gung där spriten inte tar över. Skall intas kylskåpskall.
Absolut ägs av Pernod Ricard. Råspriten görs på svenskt vete av anläggningen i Nöbbelöv i Skåne. Destilleriet i Åhus förädlar och redestillerar spriten till färdig produkt. 95% av alla Absolut-flaskor görs av Limmareds glasbruk i Västergötland. SB-nr 88, 242 kr
2,5/5p Krögarsnaps Nils Molinder 43%
Bra Kryddig smak av kummin som bränner fint i början men går på aningen för mycket i eftersmaken som är spritig och kummin-torr. Asketisk fostrande nubbe som går an till kräftor.
Nils Molinder produceras av Arcus, finns i boxen Krögarsnaps. Kryddning: citrus, kummin, ingefära. SB-nr 86603, 249 kr (10×5 cl)
2,25/5p Renat 37,5%
Okej Rund mjäll brännvinsmak som fångar upp kräft- och dilltonerna. I eftersmaken citrus och spritighet med plats för skaldjursmak. Kanske lite för vek?
Renat som är förlagan till Absolut. heter egentligen ”Absolut rent brännvin”. I samband med lanseringen av Absolut Vodka 1979 bytte man namn. Renat görs på höstvete från Västergötland och destilleras hundratalet gånger i kolonnpanna på Pernods destilleri i Åhus. SB-nr 1, 207 kr
2,5/5p Grinda Dillakvavit 38%
Okej Tunn och spritig, alltför endimensionell med för söt dillton. Kräftorna överväldigas av en sorts honungssötma. Det blir för mycket av det goda liksom.
Grinda produceras av Saturnus, finns även i boxen Skärgårdssnapsar. Kryddning: dill. SB-nr 86347, 147 kr (35 cl)
2/5p Fjäderholmarna Flädersnaps 32%
Okej Bra hugg direkt med brännvinsstart följt av rund frisk smak av fläderblom. Kräfttoner växer till sig i eftersmaken. Men som helhet för dominant fläder-ton.
Fjäderholmarna produceras av Saturnus, finns även i boxen Skärgårdssnapsar. Kryddning: fläder. SB-nr 84984, 219 kr (50 cl)
2/5p Snälleröds Brännmästarens Akvavit 40%
Okej Stånkar av fänkål och anis = too much. Ouzo-varning, snapsen framkallar en rå saltlakritsfeeling. Minst sagt krävande kräftpartner.
Brännmästaren produceras av Arcus, finns i boxen Snälleröds Ekologiska Snapsar. Kryddning: kummin, fänkål, anis, sherry. SB-nr 184, 130 kr (5×5 cl)
1/5p Dworek Vodka 37,5%
Dålig Passar inte alls. Rå spritig metallisk ihålig smak. Ingen pardon, kräftorna har ingen chans, bara brännvin i munnen…