Prisbelönte bartendern Oscar Jonsson Buhre öppnar sin första egna cocktailbar, Bar Kabinett, på Grev Turegatan i Stockholm. Satsningen bjuder på en intim och personlig miljö där avancerat hantverk möter kurerad konst och vinylmusik.

Barliv Bakom nya Bar Kabinett står en av Sveriges mest meriterade barprofiler. Oscar Jonsson Buhre kliver av jobbet som barchef på hyllade cocktailbaren Lucy’s Flower Shop.
Efter att ha korats till Bartendernas Bartender tre år i rad samt utsetts till Bartender of the Year vid Bartenders’ Choice Awards förverkligar han nu sin dröm om en helt egen bar.
Namnet Kabinett anspelar på ett litet privat rum och sätter tonen för den varma, avskilda känsla som ska möta besökarna.
Lokalen på Östermalm rymmer cirka 40 gäster och kombinerar bordsbokningar med drop-in.
Interiören har Oscar ritat helt själv, medan fästmön Hjördis Lundström skapat den visuella identiteten.
Tanken är att det ska kännas som att stiga in i hans eget hem, inrett med konst, vinylskivor och personliga detaljer som lavalampor.
I baren märks hans välkända förkärlek för fermentering, vinäger och naturliga syror som smakbärare. Menyn fokuserar på lokala råvaror med cocktails som är klassiskt förankrade men samtidigt moderna och tekniskt avancerade.
Bland serveringarna finns nyskapande tolkningar som en kolsyrad Dirty Martini Highball med citronvinäger och malört, samt den nitrotappade kaffedrinken Kallt Kokkaffe med vanilj och espresso.
Bar Kabinett slår upp portarna 28 augusti på Grev Turegatan 30 på Östermalm i Stockholm.



