Svenska destillerier ställer om för att göra handsprit. Hven, Mackmyra och Skånska Spritfabriken är redo att assistera sjukvård, kommun och allmänhet i sina närområden.
Corona-viruset Spritbranschen har hamnat i fokus runt om i världen. Man producerar ju en råvara som i krissituationer är extra begärlig. Starksprit kan användas på fler sätt än att inmundiga. När amerikanerna under andra världskriget inte fick leveranser av naturgummi från japanerna behövdes alkohol för att göra syntetiskt gummi till alla däck på de jeepar som producerades och skeppades över till Europa. Och såklart som beståndsdel vid tillverkning av ammunition.
Så dramatisk situation befinner sig inte världen i för tillfället. Nu handlar det om något så oskyldigt som handsprit. Och svenska aktörer behövs, lokala fabriker ställer om på löpande band när leveranskedjorna kapas till följd av att landgränser stängs.

På Hven halverar man omgående sin whiskyproduktion för att frigöra etanol och tillverka handdesinfektion enligt WHO:s officiella recept.
– Det viktiga är att göra en samhällstjänst, säger VD Henric Molin. Samtidigt står vi med personal från hotellet som inte har några gäster.
I Norrland förbereder sig sjukvården på en ökad belastning samtidigt som allmänhet och kommuner har skriande behov av handsprit att tvaga sig i. I Gävleborg har lilla Bollnäs Bränneri redan startat produktion av handsprit:
– Det är många som hör av sig, säger ägaren Mårten Sundling.
I grannbyn Järvsö ligger Tevsjö Destilleri i startgroparna. Och självklart ställer regionens största aktör Mackmyra om sin produktion:
– Vi gör vårt bästa för att hjälpa till, säger VD Magnus Dandanell. Vi kan få fram 2000 liter etanol per dag.
I Skåne har Absolut sedan några veckor levererar råetanol till myndigheterna för att göra handsprit till sjukvården nationellt. Nu rycker Skånska Spritfabriken in för att stötta lokalt. Efter att ha fått tillstånd att denaturera (göra odrickbar) den sprit som blir över vid tillverkningen (huvudet från destillationen) och laborerat i några veckor har man sedan en tid tillbaka börjat tillverka handsprit.
– Från början var det främst tänkt som en bonus till grossister och leverantörer men sedan handsprit blivit en bristvara i takt med att coronaviruset sprider sig har vi nu påbörjat tillverkning i en större skala för att även kunna erbjuda den till sjukhus, vårdhem, övriga företag och privatpersoner, berättar företagets VD Kim Paulin
Med start denna vecka räknar man med att kunna skicka ut i bulk och flaskor. Själva handspriten är mjukgörande med 70% alkohol (etanol) som snabbt går in i huden utan att kladda.
Handspriten verkar snabbt och är effektiv mot såväl bakterier som virus. Innehåller mjukgörande olja som bidrar till att huden återfuktas. Fungerar bra för att förebygga smittspridning och är effektivt mot bakterier, svampar och olika typer av virus. Flaskan som rymmer 100 ml är platt och smidig nog att stoppa i fickan eller handväskan.
Skånska Spritfabriken befinner sig mitt uppe i en crowdfundingkampanj hos Fundedbyme som ska dra in medel för att finansiera utbyggnad samt flytt av destilleringsutrustningen som för tillfället står i Frankrike.