I väntan på våren vill vi lysa upp våra hem. Tända ljus och krypa upp i soffhörnet och sippa på en god gindrink. Tanqueray har tillsammans med doftkreatören Muro Scents tagit fram ett doftljus som avger ginångor!
Gindofter Tanqueray grundades för över 170 år sedan av Charles Tanqueray, en prästson som valde att inte följa familjen kallelse utan i stället öppnade ett destilleri i London.
Tanqueray är fortfarande den perfekta blandningen av påhittighet, arv och noggrant utvalda botaniska aromer och smaker.
Trots att Tanqueray-receptet är en noga skyddad affärshemlighet, är det känt att det innehåller fyra basväxter – enbär, koriander, angelikarot och lakrits.
För att lyfta fram de utsökta aromerna och smakerna i varje flaska lanserar det ikoniska ginvarumärket nu en kollektion av exklusiva doftljus tillsammans med det nordiska parfymhuset Muro Scents.
Med den starka och växande Apertivo-trenden har gin utan tvekan varit den lysande stjärnan i spritkategorin under de senaste åren. I takt med att intresset och kunskapen ökat har konsumenterna blivit mer krävande och kräsna när det kommer till smak.
I ett exklusivt samarbete med Muro Scents har Tanqueray fångat nyckelingredienserna från Tanqueray No. Ten, Tanqueray Rangpur och Tanqueray Flor de Sevilla för att skapa tre unika doftljus. Ljusen har aromer från bensoeharts, frankincense, myrra, cypress och svartpeppar till ingefära, anis och läder.
Så när ska man tända upp ett doftljus? Muro Scents grundare Wolf Fischer svarar:
– Innan middag! Alla dofter är fräscha och ger en fin touch till vardagen. Njut av ditt doftljus med vänner och drinkar före middagen, men håll det borta från barn och husdjur.
Tanquerays doftljusserie, som går under namnet Top Notes, finns att köpa på muroscents.com, till ett pris av 650 kr/styck.