Blindtestet Idag firas Äpplets Dag. Här på The Spirits News skålar vi såklart i äppelbrännvin! Som är såå gott. Fräscha pigga äppelaromer koncentrerade av alkoholen sprider sig här på redaktionen. En äppeldryck som i destillerad form inte är så söt som cider eller must.
Ändå dricks det alldeles för lite här i Sverige. Under 2019 såldes bara 67268 liter på Systembolaget varav hela 97% utgjordes av halvdussinet märken. Årligen produceras ungefär 6 miljoner flaskor av den mest populära franska varianten calvados så det finns utrymme att dricka mer!
Men svenskarna vet nog inte riktigt vad man ska ha calvados till. Den glada smaken av äpple känns kanske en aning malplacerad. Whisky, rom, konjak kan man sippa på när som helst och i vilka sammanhang som helst. Men äppelsprit?
Fransmännen hämtar alltså sin äppelbrandy från Calvados längst norrut i landet och kallar kärleksfullt drycken le trou normand. ”Det normandiska hålet” är den där uppfriskande slurken man tar i pausen mellan rätterna under en pampig långmiddag – som de pratglada fransoserna älskar att bevista! Aptiten vaknar till liv igen, alkoholen gör en mindre däst.
Kanske läge att ställa fram en flaska på smörgåsbordet nästa gång? Det är ju i det sammanhanget vi svenskar har våra längre sittningar. Men visst går det att sitta i ensamhet och sippa äppeldestillat också. Särskilt om man har en extra god calvados i glaset.
Vi har blindtestat toppsäljarna och sorterat ut de bästa sorterna. Och det häftiga är att det råkar vara den populäraste flaskan som vinner, med klar marginal. Trots att en del vällagrade sorter finns med i testet.
Boulard Grand Solage sticker ut med sin äppelfräschör och sitt relativa djup. Calvan har dessutom en charmig ådra av starkvin i sig, liknande fyllig oloroso-sherry, som gör smaken bedårande. Nu råkar bästsäljaren vara av rätt fin kvalitet med 3-5 års lagring fick får den att nosa på VSOP-beteckningen.
Grand Solage har just den där fräschören man vill åt ihop med alkoholstinget. I alla fall i matsammanhang. Det fräscha destillatet piggar upp minst lika bra efter en underbar måltid när magen är full och behöver lugnas ner en smula. Då gör äppelspriten underverk.
Tvåan från Kiviks Musteri måste nämnas. Ja, det handlar såklart inte om Österlen-äpplen då hade det inte fått stå Calvados på flaskan. Den här lättdruckna VSOP-versionen har man låtit fransmännen laga till. Men skåningarna har självklart godkänt slutbatchen.
Av det vällagrade kräver vi mer än testets två varianter kan prestera. Nu är det ju så att äppelspriten inte orkar stå emot ekfaten särskilt länge. Destillatet blir rätt fort uttröttat på ett sätt som varken whisky, rom eller cognac blir.
Doftmässigt finns förstås bara en vinnare och det är 12-åriga Père Magloire men smaken bär inte iväg på samma strålande sätt.
Mer tungrott uppför sig XO-varianten av Boulard som är upp till 15 år gammal. Men panelen kan inte motstå sävligheten och den beslöjning av äppeltonen som den murkna eken åstadkommer. Det är ju ganska så lyxigt ändå. Och det uppskattas när man vill avnjuta en calvados helt solo bortom måltidsupplevelsen.
Försäljning calvados på Systembolaget (2019)
Plac | Calvados | Liter | Sockerhalt | Literpris | Betyg |
1 | Boulard Grand Solage 40% | 20950 | 5 g/ltr | 470 kr | 4/5p |
2 | Calvados des Capucins Fine 40% | 20577 | <3 g/ltr | 438 kr | 2,5/5p |
3 | Château du Breuil VSOP 40% | 12701 | 6 g/ltr | 484 kr | 2,75/5p |
4 | Kiviks Calvados VSOP 40% | 3787 | 7 g/ltr | 598 kr | 3,75/5p |
5 | Boulard Calvados XO 40% | 2542 | 12 g/ltr | 713 kr | 3,5/5p |
6 | Père Magloire Calvados 12 år 40% | 1985 | 9 g/ltr | 778 kr | 3/5p |
Så här testar vi
Vi har blindtestat sex calvados-destillat i provarcopitor. Bedömningen har gjorts vid rumstemperatur och precis som med andra ädla destillat har doft, smak, eftersmak samt helhet värderats.
Råvarukaraktären har varit viktig eftersom äppelbrännvin lagras på ekfat relativt kort tid – i detta test från 3 år upp till 12 år. Poängskalan är 1 till 5, från dåligt till världsklass. Från 3,5 och uppåt finns den fantastiska calvan!
Panelen utgörs av Henrik Aflodal & Carl Lönndahl.