Äldst & Dyrast & Störst Bästsäljarlistan globalt när det gäller alkoholhaltiga drycker har mycket lite med oss västerlänningar att göra. Glöm Johnnie Walker eller Bacardi och andra ikoner här i väst.
De är för ”dyra” och dricks av för få. Undantaget är förstås största vodkan Smirnoff som lyckas ta sig in på topp-10. Annars är det i den stora vida världen det händer. Och man ska leta i folkrika länder för att få korn på de största märkena.
Snackar vi whisky är det såklart Indien som gäller med sina melassbaserade whisky-imitationer. Eller inhemska brännvinssorter i andra asiatiska länder som koreanernas soju.
Pandemin som driver på spritförsäljningen i vissa länder som Sverige får motsatt effekt i form av minskade volymer på annat håll. När barerna har hållit stängt på grund av restriktioner har spritkonsumtionen sjunkit.
Och värst drabbas såklart de mest populära märkena. Enda varumärket som går mot strömmen är filipinernas favoritrom Tanduay som uppvisar tvåsiffrig tillväxt.
Klicka för att se vilka drycker som går hem världen över…