Maltwhisky-VM ”Nya världen” kallas maltwhisky gjord på nytt sätt i främmande länder. Alltså av whiskymakare i diasporan utanför Skottland.
Japan är föregångslandet i genren som kokat maltsprit sedan mitten på 1920-talet. Masataka Taketsuru hjälpte då Shinjiro Torii igång med Yamazaki.
1934 startade han egna Yoichi utanför Sapporo i norr. Ett destilleri som gjorde whisky i skotsk Highland-stil med en strimma rök i receptet. Och den whisky som först gjorde sig ett namn i väst. Det var Yoichi som satte skottarna på plats i blindprovningar i UK.
Japansk whisky har mer estrar i sin makeup och Yoichi är i det sammanhanget mer återhållen. Kvaliteten är bländande och whiskystilen är omtyckt.
Utmanarna hämtas till att börja med från samma land. Fast från nyare destillerier/whiskymakare. Som Ichiro Akutos Chichibu startat i februari 2008. Destilleriet har redan gjort sig ett namn och möts av respekt världen över.
En riktig bubblare är whiskyhuset Yoshinos alster. Som faktiskt mixar japansk maltwhisky med utländsk och gör en blandmaltwhisky.
Amerikanska Westland är första utsocknes utmanare. Stället ligger utanför Seattle och utforskar bland annat olika kornsorter i sökandet efter den perfekta singelmalten. Igångsatt år 2010.
Äldre i gemet är walesiska Penderyn grundat i september 2000 som kokar sin sprit i en hög långsmal panna men får ut mycket smak.
Som joker i denna Nya världen-drabbning kastas suveräna Jura in. Den skotska öwhiskyn som precis som Yoichi är aningen rökig i sin setup. Och naturligtvis är otroligt duktig.
VM-general Henrik Aflodal tippar
“Vilka två malter som går vidare är oklart. Yoichi och Jura känns naturligt att säga. Men jänkaren Westland kanske är ännu större favorit till segern? Den andra japanen Chichibu kan också utmana om tävlingsbidraget har rätt balans. Penderyn och Yoshino slår från underläge.”
WHISKY, malty style
- Yoichi
- Chichibu
- Yoshino
- Penderyn
- Westland
- Jura
TID & PLATS
• 26 april kl 19 Karlstad: Pitchers, Kungsgatan 12
Arrangeras i samverkan med Värmlands Whisky Vänner