Maltwhisky-VM Sherryfatslagrad maltwhisky är ett eget universum. Stilen är populär, många whiskydrickare är närmast besatta av den där omisskännliga smaken av oloroso-sherry.
En sherry-dram utöver det vanliga är Glenallachie. Speyside-destilleriet må vara okänt för de flesta men har ett grundmurat rykte som exemplarisk sherrywhisky.
Byggt så sent som 1967 har pannorna tjänat i Campbell Distillers tjänst, som parhäst med Aberlour. Destillatet gifter sig väldigt bra med starkvinseken. Något nye ägaren Billy Walker tagit fasta på. Med erfarenhet från Glendronach, som är ett annat sherry-destilleri, trollar han fram fantastiska vinfatsutgåvor.
Glenallachie utmanas av nyss nämnda granne Aberlour, som ju är en av Skottlands mest meriterade sherrywhiskys. Och längre uppåt Spey-dalen skyndar Glenfarclas till, också en beryktad sherry-dram. Fjärde skotte i samlingen är Glenrothes med fullt på fokus på de spanska sherryfaten.
Outsiders i mixen är svenska High Coast och amerikanska Westland. Båda har gjort sig namn för kvaliteten på sina starkvinslagringar.
En härlig mix av Skottland och Nya världen alltså. Men provningen har ytterligare en dimension. Tappningarna har alla lite högre alkoholstyrka än normalt. Vilket betyder att smakkoncentrationen ökas på, rejält. Det kommer alltså att stånka mättad sherry om glasen denna afton.
VM-general Henrik Aflodal tippar
“Vilka singelmalter går vidare? Ja, på pappret ska Glenallachie och Glenfarclas ro hem detta. inte minst för att den senare har vunnit sherry-klassen två gånger om. Närmast att utmana om de två semifinalplatserna är såklart Aberlour som nog slår Glenrothes. Men ett varningens finger för Westland som är väldigt talangfull. Och om patriotism får råda kan High Coast skrälla med sin härliga sherrybomb!”
WHISKY, sherried style
- Glenallachie
- Glenfarclas
- Aberlour
- Glenrothes
- High Coast
- Westland
TID & PLATS
• 13 maj kl 18.30 Örkelljunga:
Arrangeras i samverkan med Glen Wood Whisky Club.
PRIS
Pris: 375 kr